Google po raz kolejny rekordzistą!

5
(2)

Niestety w bardzo niechlubnej dziedzinie, ma bowiem zapłacić najwyższą grzywnę w historii UE. 

Jeżeli informacje podane w piątek amerykański dziennik “The New York Times” się potwierdzą, Google zapłaci najwyższą z dotychczas nałożonych kar. Wyliczenia Brukseli opiewają na ponad miliard euro i to w ramach rekompensaty za nadużywanie swojej monopolistycznej pozycji rynkowej przy promocji swojej porównywarki cen. Warto wspomnieć, że w obecnej chwili w Komisji Europejskiej rozpatrywane są jeszcze dwa inne wnioski przeciwko gigantowi.

Za co lider wyszukiwarek konkretnie będzie ukarany?

Według unijnej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, Google osłabia widoczność konkurencyjnych porównywarek cen, umieszczając okienko swojej porównywarki cenowej na samej górze listy wyników. Dodatkowo promuje wybrane sklepy swoich partnerów w innych usługach, np. mapach oraz w ofertach reklamowych.

Porównywarki cen to serwisy internetowe, które łączą oferty sklepów internetowych i pozwalają odnaleźć towary w najniższych cenach. Są bardzo popularne wśród internautów, co wykorzystało Google, tworząc swój serwis. Konkurencją w Polsce są serwisy Ceneo, Radar, Nokaut, Skąpiec i o ile te ostatnio zarabiają głównie na reklamach na reklamach w serwisie i specjalnych ofertach promowanych przez wybrane sklepy, o tyle Google zarabia krocie na swoim systemie reklam.

Jeżeli potwierdzą się informacje NYT, to Google podbije rekord kary finansowej należący od 2009 roku do Intela,  który również wykorzystywał swoją pozycję rynkową i łamał w ten sposób prawo antymonopolistyczne obowiązujące w Unii Europejskiej.

Podobały Ci się te informacje?

Oceń nas!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Skomentuj