Agencja Interaktywna SITAB ★ Bydgoszcz ul. Stomy 2 ☎ +(48) 52 561 01 20     ★     Czynne: Poniedziałek - Piątek 9:00 - 17:00

W jaki sposób dowiedzieć się kto jest właścicielem domeny?

Home - Aktualności - W jaki sposób dowiedzieć się kto jest właścicielem domeny?

W jaki sposób dowiedzieć się kto jest właścicielem domeny?

Strona internetowa jest swoistą wizytówką każdej działalności – niezależnie czy jest to strona firmowa, blog czy zupełnie coś innego. Kiedy jednak realizujemy swoje plany, to jedną z pierwszych czynności powinno być wybranie odpowiedniej domeny i jej nazwy. Co jednak mamy zrobić w przypadku, kiedy domeny ściśle związane z naszą marką są zajęte?

Każdy chciałby posiadać domenę, która jak najbardziej odzwierciedla jego działalność. Czasami jednak zdarza się, że ktoś wcześniej zajął wymarzoną przez nas nazwę. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić, to oczywiście sprawdzić czy dana strona posiada jakąś treść i czy jest w ogóle wykorzystywana. Jeśli okaże się, że nie posiada ona wartościowego contentu lub właściciel w ogóle z niej nie korzysta, to warto się z nim skontaktować i spróbować ją odkupić. Rodzi się tu podstawowe pytanie – w jaki sposób sprawdzić kto jest właścicielem domeny oraz jaka jest jej „data ważności”?

Od strony internetowej i odpowiedniej domeny bardzo często zależy nasza widoczność w Internecie. Oczywiście social media mają wielką siłę reklamową, jednakże poważny biznes nie może obejść się bez własnej strony www. Nazwa domeny to zazwyczaj odzwierciedlenie nazwy firmy – największa identyfikacja z marką. Kiedy nazwa naszej strony będzie różnić się od naszej marki, możliwości związane z integralnością wszystkich elementów marketingowych znacznie spada.

Aby sprawdzić kto jest właścicielem danej domeny lub zasięgnąć innych informacji, należy posłużyć się narzędziem WHOIS. Jest to protokół TCP, który służy do wysyłania zapytań do baz danych DNS. Pozwala on uzyskać informacje na temat domeny oraz jej właściciela. Początkowo korzystało się z niego przy pomocy wiersza poleceń, lecz obecnie ku naszej wygodzie możemy używać wygodnych formularzy dostępnych na stronach internetowych. Dzięki temu protokołowi każdy może uzyskać interesujące go informacje (oczywiście jeśli są dostępne publicznie).

Sposoby na skorzystanie z protokołu WHOIS:

  • who.is– jest to jeden z najbardziej popularnych serwisów, który pozwala sprawdzić kto aktualnie jest właścicielem domeny. Dzięki niemu można również ustalić historię domeny oraz wiele innych informacji na temat strony.
  • eurid.eu– przy pomocy serwisu who.is nie sprawdzimy adresów z końcówką .eu. Dzięki temu serwisowi możemy uzyskać interesujące nas informacje.
  • wszelkie dodatki naszych przeglądarek internetowych– takie przeglądarki jak Mozilla Firefox czy Google Chrome dają możliwość instalacji dodatkowych wtyczek, które wykorzystują narzędzie WHOIS i pozwalają z poziomu wyszukiwarki uzyskać informacje o domenie.

Na razie wszystko wydaje się piękne i proste. Niestety, nie zawsze te strony zadziałają. Jeśli dana domena zarejestrowana jest na osobę fizyczną, to można zastrzec dane. Jeśli właściciel skorzysta z tej możliwości, to protokół WHOIS nie pomoże nam w uzyskaniu informacji o domenie. Zostaje nam wtedy próba uzyskania informacji od rejestratora domeny (co jest stosunkowo trudne) lub znalezienie bezpośredniego kontaktu do danej osoby innymi źródłami (z firmami nie ma większego problemu). Jeśli chodzi o zagraniczne domeny, to who.is bez problemu obsługuje strony z rozszerzeniem .com.

Informacje, które uzyskamy z protokołu WHOIS są oczywiście zależne od udostępnionych danych dla internautów oraz kraju pochodzenia strony. Przede wszystkim  są to dane właściciela, data rejestracji i wygaśnięcia domeny oraz serwery DNS.

Narzędzie WHOIS jest niezmiernie przydatne. Dzięki uzyskanym danym jesteśmy w stanie określić czy warto interesować się daną domeną, czy istnieje możliwość kontaktu z właścicielem oraz jak długo dana domena funkcjonuje w Internecie (jeden z czynników wartości). Ważną informacją jest data jej zakończenia. Na podstawie informacji o założonych opcjach oraz rezerwacji, możemy określić jak cenna jest ta domena dla obecnego właściciela.