Agencja Interaktywna SITAB ★ Bydgoszcz ul. Stomy 2 ☎ +(48) 52 561 01 20     ★     Czynne: Poniedziałek - Piątek 9:00 - 17:00

8 zasad bezpiecznych zakupów w Internecie

Home - Aktualności - 8 zasad bezpiecznych zakupów w Internecie

8 zasad bezpiecznych zakupów w Internecie

Temat bezpieczeństwa w sieci jest niezwykle szerokim zagadnieniem. Kwestia tego, jak obchodzić się ze swoimi danymi oraz własnym wizerunkiem jest traktowana trochę po macoszemu. Warto więc zagłębić się w temat i opisać pewne podstawowe zasady, którymi powinniśmy kierować się podczas aktywności internetowej. Bardzo często nie jesteśmy świadomi tego, ile szkody mogą przynieść nam rzeczy przez nas udostępniane. Biorąc pod uwagę technologię, która rozwija się w zawrotnym tempie, temat ten powinien być regularnie uaktualniany. Dziś jednak trochę go zawężę i skupie się na bezpieczeństwie podczas zakupów online. Zbliżają się święta, więc powinno być to bardziej przydatne, niż zagadnienie związane z ogólną ochroną wizerunku w sieci, o której również niebawem napiszę.

Wielkimi krokami zbliża się okres przedświątecznego szaleństwa zakupowego. Z każdym rokiem rośnie również sprzedaż towarów przez Internet. Przyciągają nas ceny, jakość i przede wszystkim wygoda oraz oszczędność czasu. Przed świętami znacznie zwiększa się ilość zakupów na aukcjach oraz w sklepach internetowych. Są one otwarte całą dobę, nie musimy nawet wychodzić z domu, a towar zostanie dostarczony pod same drzwi przez kuriera. Należy jednak pamiętać, że jest to niezwykle dobry okres pod względem zarobkowym nie tylko dla właścicieli sklepów, lecz również dla cyberprzestępców. Lęki związane z zakupami internetowymi już dawno minęły, a płatności internetowe stały się na tyle powszechne, że często zapominamy o zagrożeniach i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Źródeł tych zagrożeń jest wiele. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustwa?

Dokładnie czytajmy opisy

Za każdym razem czytajmy dokładnie co jest przedmiotem zakupu. Niestety, cały czas zdarza się, że dana rzecz posiada jedynie oryginalne opakowanie, a produkt jest podróbką lub sprzedawca chce się pozbyć wyłącznie samego kartonu. Tak istotne informacje najczęściej są umieszczone na dole małym druczkiem. Jeśli tego nie doczytamy, nie mamy podstaw do zgłoszenia oszustwa. Za każdym razem sprawdzajmy również z jakiego kraju pochodzi sklep. Często możemy się natknąć jedynie na pośredników chińskich sklepów, z którymi podczas reklamacji możemy mieć sporo problemów.

Zwracaj uwagę na wiarygodność sklepów

Popularnym sposobem oszustwa są fałszywe strony www. Przestępcy podszywają się pod banki bądź sklepy internetowe, przechwytując w ten sposób nasze poufne dane i po krótkim czasie znikają z sieci. Coraz chętniej dzielimy się numerami naszych kart i kodami bezpieczeństwa na różnych portalach, dokonując zapłaty za poszczególne usługi. Powinniśmy więc korzystać z limitów za płatności internetowe. W razie wyjątkowej sytuacji, możemy je zmienić w kilka sekund.

W sieci możemy znaleźć sporo informacji na temat interesujących nas sklepów. Warto skorzystać z darmowych rejestrów, które pozwolą zweryfikować dany podmiot. Potrzebujemy do tego jedynie REGON, NIP, KRS lub VAT, które powinniśmy znaleźć na stronie sklepu. Brak tych danych powinien wzbudzić u nas szczególną ostrożność. W przypadku przedsiębiorstw będących osobami fizycznymi, możemy skorzystać z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, a w wypadku spółek kapitałowych z Krajowego Rejestru Sądowego. Pamiętajmy, że najwięcej informacji uzyskamy z krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON, prowadzonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, a aktywność numeru VAT nadanego przez Państwo Członkowskie UE można zweryfikować na stronie Komisji Europejskiej.

Niech nas nie zmyli profesjonalny wygląd sklepu internetowego. Nigdy nie powinniśmy tracić czujności, ponieważ w internecie łatwiej jest nas oszukać niż w tradycyjny sposób. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lepiej jest zrezygnować z zakupu lub bardzo dokładnie prześwietlić firmę. Każdego dnia ludzie padają ofiarą tzw. phishingu, czyli automatycznego przekierowania na stronę oszustów. Są one niemal identyczne jak strony oryginalne, pod które się podszywają. Najlepiej jest jednak korzystać wyłącznie ze sprawdzonych sklepów internetowych. Unikajmy tych przypadkiem znalezionych na podejrzanych stronach www lub w mailach wysyłanych jako SPAM. Zwracajmy szczególną uwagę na to czy dany sklep internetowy jest zabezpieczony certyfikatem SSL. Rozpoznanie takiego sklepu nie jest trudne. Strona z protokołem posiada na pasku adresu ikonkę kłódki, a zamiast „http” ma „https”. Czasem cały pasek adresu jest zaznaczony innym kolorem.

bezpieczne zakupy online

Sprawdź dostępne metody płatności

Podczas zakupów w internecie, mamy obecnie wiele opcji płatności. Starajmy się korzystać z tych najbardziej znanych i sprawdzonych. Nigdy nie podawajcie swoich danych dostępowych do banku na stronach, które nie są Waszym bankiem. Czasem jesteśmy przekierowywani do panelu logowania, wtedy powinniśmy upewnić się czy znajdujemy się we właściwym miejscu sprawdzając dokładnie odnośnik bądź obrazek weryfikacyjny. Często w pośpiechu nie zwracamy na to uwagi, co wiąże się z sporym zagrożeniem. Coraz bardziej popularny w Polsce jest Blik. Dzięki tej metodzie mamy pełną kontrolę nad wydatkami. W żadnym miejscu nie podajemy danych do banku czy numeru karty, co znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Skoro mowa o bezgotówkowych formach płatności, to jednym z rozwiązań jest również paysafecard. Nie wymaga posiadania konta bankowego czy karty płatniczej. Co dokonania transakcji potrzebny nam jest jedynie 16-znakowy kod PIN.

Kiedy robimy zakupy na zagranicznych stronach internetowych, powinniśmy sprawdzić, czy firma obsługuje płatności PayPal. Jest to znane i przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie, na które możecie przesłać pieniądze za pomocą przelewu i je bez problemu przewalutować, jak również podpiąć swoją kartę. Firma słynie także ze sprawnego rozwiązywania wszelkich problemów i sytuacji kryzysowych.

Maile od oszustów

Każdego dnia jesteśmy zalewani mailami z ofertami wszelakich produktów lub usług. Zagrożeniem jednak nie są jedynie wiadomości trafiające do SPAM-u. Miejmy się na baczności, kiedy otrzymujemy maila z prośbą kliknięcia w link w celu potwierdzenia zamówienia i uzupełnienia danych. Wygląd wcale nie musi wzbudzać naszych podejrzeń, ponieważ często są dokładnie takie same jak te, które wcześniej już otrzymywaliśmy. Nigdy nie klikaj w takie linki na urządzeniu mobilnym. Nie rób też tego bezpośrednio z wiadomości, lecz skopiuj link do przeglądarki, aby upewnić się, że adres jest prawidłowy. Najlepiej jednak zalogować się bezpośrednio do swojego banku lub sklepu internetowego i sprawdzić czy mamy jakieś obligatoryjne akcje do wykonania. Nie zapisujcie także załączników z nieznanych źródeł, bo mogą one zainfekować Wasze oprogramowanie.

Bezpieczne łącze oraz komputer

Nie tylko przy dokonywaniu transakcji, lecz w ogóle odradzam korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Cyberprzestępcy w prosty sposób mogą się pod nią podczepić i podstawić fałszywe elementy. Wyciągnięcie wszystkich danych, łącznie z loginami i hasłami, nie stanowi obecnie żadnego problemu. Przy pomocy niedrogiego sprzętu są w stanie obserwować każdy ruch w internecie osób podłączonych pod monitorowaną przez nich sieć publiczną.

Nie zapominajmy również o sprzęcie, z którego dokonujemy zakupów. Korzystajmy tylko z komputerów osobistych. Powinniśmy stosować zabezpieczenia, które pomagają sprawdzić legalność strony oraz blokować zainfekowane adresy. Starajmy się w miarę regularnie skanować swój komputer. Warto także korzystać z przeglądarek, które są dosyć często aktualizowane pod kątem ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

Zapoznaj się z procedurą

Kto dziś czyta regulaminy? Ano każdy powinien! Jest to niezwykle ważny element. Zanim skorzystamy z usług jakiegoś sklepu internetowego, powinniśmy się z nim zapoznać. Sprawdźmy dokładnie jakie są zasady składania zamówienia oraz reklamacji, w jaki sposób dokonać zmiany lub zwrotu jak również zasady i formy płatności. W regulaminie powinny znaleźć się również informacje na temat kosztów, systemu i terminu dostawy. Warto sprawdzić również jakie są zasady odstąpienia od umowy. Jeśli nie chcemy narazić się na niezbyt przyjemne konsekwencje, warto poświęcić chwilę na tę lekturę.

Szukaj opinii o sprzedawcy

Za każdym razem powinniśmy sprawdzić czy w sieci znajdują się opinie na temat firmy lub samego sprzedającego. Konsumenci często dzielą się swoimi wrażeniami na grupach, forach, portalach społecznościowych lub bezpośrednio w komentarzach pod aukcją. Należy jednak uważać, ponieważ właściciele sklepów znają wagę tych opinii i bardzo często starają się sami wystawiać sobie piękne laurki.

Podziel się opinią

Po udanym lub nieudanym (czego nikomu nie życzę) zakupie, warto poświęcić chwilę na wydanie opinii o sprzedawcy. Może to być bardzo pomocne innym konsumentom, którzy cały czas wahają się nad skorzystaniem z danego sklepu internetowego. Po transakcji podzielmy się opinią na grupach, forach czy też pod aukcją. Warto przestrzegać przed nieuczciwymi sprzedawcami, jak również polecić tych godnych zaufania.

Osobiście jestem fanem zakupów internetowych i zachęcam do szukania ciekawych okazji podczas zbliżającego się okresu świątecznego. Warto jednak wziąć pod uwagę powyższe porady, które zminimalizują możliwość oszustwa. Zakupy w internecie wciąż się zmieniają. Pojawiają się nowe usługi, które czynią je jeszcze bardziej dostępnymi i prostszymi. Warto jednak zachować rozwagę i zdrowy rozsądek – dokładnie sprawdzić, przeczytać i kilka razy się upewnić.