Agencja Interaktywna SITAB ★ Bydgoszcz ul. Stomy 2 ☎ +(48) 52 561 01 20     ★     Czynne: Poniedziałek - Piątek 9:00 - 17:00

Kanibalizacja słów kluczowych

Home - Aktualności - Kanibalizacja słów kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych

Zjawisko kanibalizmu nigdy nie kojarzyło się zbyt pozytywnie – w tym przypadku jest podobnie. Powszechnie występuje ono w internecie i zazwyczaj mimowolnie zachodzi na naszych witrynach www.

Najpierw wyjaśnijmy sobie istotę zagadnienia. Kanibalizm słów kluczowych zachodzi w momencie, kiedy wiele podstron serwisu jednocześnie rankuje w SERP-ach na jedno zapytanie lub kiedy podstrony zopytymalizowane pod podobne frazy na zmianę występują w rankingu Google. O ile pierwszy element może pozytywnie wpłynąć na ruch na stronie, to już drugie zjawisko przynosi zdecydowanie negatywny skutek.

Kanibalizm może powodować spore wahania w wynikach wyszukiwania, a czasem doprowadzić nawet do drastycznych spadków w rankingu. Dzieje się tak, jeśli kilka podstron zostanie zoptymalizowanych pod kątem tej samej lub bardzo podobnej frazy, a robot Google uprze się na wybór tylko jednej z nich – nie zawsze tej, na której nam szczególnie zależy. Jeśli wybierze tę dedykowaną, to będziemy zadowoleni. Jednak z dnia na dzień robot może uznać, że najbardziej trafnym wynikiem będzie inna z podstron. W tym momencie zaczynają się poważne problemy, ponieważ z czołowych pozycji w rankingu możemy spaść do drugiej dziesiątki, a w dodatku pierwsza podstrona, która się wyświetli, niekoniecznie będzie dla nas tą najważniejszą.

Kanibalizm najczęściej pojawia się, kiedy na stronie publikowanych jest wiele treści o tej samej tematyce. Dlatego też to zjawisko będzie pojawiać się zdecydowanie częściej na małych witrynach niż na dużych portalach, gdzie jednak tematyka jest różnorodna.

Jak więc uniknąć kanibalizacji?

  • Odpowiednie zaprojektowanie struktury strony. Każda podstrona powinna starannie opisywać zawartość i prezentować różne treści. Warto zadbać o metatagi title i description, o których była już mowa w tekście nt. audytu SEO.
  • Powinniśmy unikać duplikacji treści w obrębie serwisu. Jeśli teksty będą powielone na różnych podstronach, robot Google będzie miał problem z określeniem tego, co ma wyświetlić i wtedy żadna strona może nie rankować.
  • Odpowiednie zaplanowanie link buildingu. Jeśli właściwie określimy, które podstrony mają wyświetlać się na konkretną frazę kluczową i nasze założenia będziemy prawidłowo realizować, to zmniejszymy zagrożenie kanibalizacją.
  • Linkowanie wewnętrzne na różne anchory – ten sam anchor nie powinien prowadzić do różnych podstron.
  • Kiedy musimy dodać wpis o bardzo podobnej tematyce, bo np. wyszedł update jakiegoś programu, to watro zaktualizować poprzedni tekst, a nie tworzyć podobną treść od samego początku.

 

Co warto zrobić, kiedy już staliśmy się ofiarami kanibalizacji? Przywrócenie poprzedniego stanu może okazać się dosyć trudne do zrealizowania, ponieważ Google potrafić być uparty. Można jednak spróbować kilku rzeczy:

  • Ograniczenie lub całkowite wykluczenie najważniejszych słów kluczowych na innych podstronach oraz zadbanie o właściwą optymalizację tej, na której nam szczególnie zależy.
  • Każda podstrona powinna być zoptymalizowana pod inną frazę kluczową. Warto znaleźć mniej popularną frazę i na nią zoptymalizować tę podstronę, która nam przeszkadza.
  • Kiedy borykamy się ze zduplikowanymi wpisami, warto w nich zamieścić linki wewnętrzne do tej ważniejszej, aby spróbować ją wzmocnić i jednocześnie pokazać robotowi, który wpis jest dla nas priorytetowy.
  • Kiedy istnieje kilka podstron do siebie podobnych pod względem kategorii, warto rozważyć ich scalenie w jedną ogólniejszą kategorię.
  • Jeśli powyższe rady nie przyniosą oczekiwanego skutku, warto rozważyć zastosowanie przekierowania 301 lub użycie tagu rel=canonical.

 

Kanibalizacja słów kluczowych może bardzo źle wpływać na pozycjonowanie naszej strony. Aby zapobiec temu zjawisku, należy już od samego początku zwrócić szczególną uwagę na przydzielanie fraz. Kiedy problem się pojawi, trzeba działać bezzwłocznie. Niestety, kanibalizacja jest nie tylko szkodliwa, ale również pochłania wiele czasu podczas próby jej eliminacji. Zawsze warto dbać  o prawidłowy podział informacji, wewnętrzny link building oraz unikalność treści. Jeśli na bieżąco będziemy monitorować te elementy, zagrożenie kanibalizmem zdecydowanie spadnie.