Zaawansowane operatory Google

5
(2)

operatory google

Wyszukiwarka Google na trwałe wrosła w naszą codzienność i dziennie zadajemy jej ponad 3.5 miliarda zapytań. Kiedy wpisujemy jakieś hasło do wyszukiwarki, nie zastanawiamy się najczęściej w jaki sposób ona działa, oczekujemy tylko, że wskaże nam najlepsze strony zgodne z naszym zapytaniem. Często jednak zdarza się, że w wynikach wyszukiwania pojawiają się strony, które nie zawierają szukanych informacji. A ich pozycja wynika bezpośrednio z ilości linków prowadzących do strony. Wtedy najczęściej zmieniamy zapytanie lub je doprecyzowujemy, nie mamy jednak gwarancji, że znajdziemy interesującą nas zawartość. Pomocą w poszukiwaniu treści może być użycie zaawansowanych operatorów wyszukiwania. W tym artykule umieściliśmy najczęściej używane operatory  wraz z informacją do wyszukiwania jakich treści mogą nam się przydać.

Proste operatory wyszukiwania

Jeżeli wybrana fraza bądź zapytanie nie satysfakcjonuje nas, możemy w pierwszej kolejności doprecyzować pytanie przy pomocy prostych operatorów.

Cudzysłów ””

Umieszczenie hasła w cudzysłowie spowoduje podanie wyników odpowiadających dokładnie wpisanej frazie lub frazom z zachowaniem tej samej pisowni oraz tej samej kolejności.

Porównaj wyniki zapytania w Google: jak zarabiać na blogu lub „jak zarabiać na blogu”

Tylda ~

Wstawienie przed szukaną frazą powoduje, że wyszukiwane słowo może zostać zastąpione wyrazem bliskoznacznym (synonimem). Między tyldą a wyrazem nie powinno być odstępu. Tyldę uruchamiamy klawiszem ESC wciskanym z SHIFTEM.
Porównaj: opracowanie Pan Tadeusz lub ~opracowanie Pan Tadeusz

Minus –

Wstawienie przed szukaną frazą wyklucza część wyników. Przykładowo jeżeli wyszukujemy homonimów (wyrazów o wielu znaczeniach), możemy wykluczyć te, którymi nie jesteśmy zainteresowani.
Porównaj: komórka lub komórka -biologia

Gwiazdka *

Wstawienie jej przed wyszukiwaną frazę powoduje zastąpienie dowolnym ciągiem znaków. Operator przydatny, gdy nie znamy pełnej nazwy jakiegoś przedmiotu lub brakuje nam słowa.
Zobacz: gdyby *nie skakała

OR (lub)

Stosujemy gdy chcemy zawęzić wyniki wyszukiwania do stron, które nas interesują. Operatora OR używamy pisząc wielkimi literami.
Zobacz: euro 2012 OR 2016

Dwie kropki ..

Wstawione do wyszukiwarki powoduje wyświetlenie stron, na których są liczby z podanego zakresu. Pomiędzy liczbami a kropkami nie pozostawiamy pustej spacji i możemy doprecyzować wynik dodając na przykład jednostkę miary (kg, zł, itp.).
Porównaj: dysk SDD 128..256 a dysk SDD 128..256 zł (w pierwszym wypadku wyniki wskażą dyski o takiej pojemności, w drugim dyski w takim zakresie cenowym).

Zaawansowane operatory Google

Oprócz doprecyzowania wyszukiwanych fraz przez proste operatory, możemy również zastosować zaawansowane operatory wyszukiwania. Poniżej przedstawiamy zaawansowane operatory używane w wyszukiwarce Google. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są oficjalnie obsługiwane przez Google prze to również nie wymienione w Google Pomoc online. Ponadto Google może je zmienić lub wyeliminować całkowicie.

Każdy operator składa się zazwyczaj ze składni, możliwości i przykładu. Wpisując je w wyszukiwarkę Google, należy unikać spacji pomiędzy wyszukiwaniem i dwukropkiem (:), ponieważ niektóre operatory mogą nie działać ze spacją. Wiele z przedstawionych poniżej operatorów wyszukiwania można wprowadzać w dowolnym miejscu zapytania, część z nich musi jednak występować na początku.

cache:

Zapytanie [cache:] spowoduje wyświetlenie wersji strony internetowej przechowywanej w pamięci podręcznej Google. Na przykład w wyniku zapytania [cache:sitab.pl] wyświetli się kopia strony na której czytasz ten artykuł z pamięci podręcznej wyszukiwarki. Pomiędzy operatorem „cache:” a adresem URL strony internetowej nie może być spacji.
Użycie tego operatora z dodatkowym słowem w zapytaniu [np. cache:www.google.com internet] spowoduje, że Google wyświetli strony z pamięci podręcznej z wyróżnionym wyrazem „internet”.
Z opcji tej można również skorzystać, klikając link „Kopia” na głównej stronie z wynikami wyszukiwania Google.

link:

Zapytanie [link:] spowoduje wyświetlenie listy stron internetowych zawierających linki do wskazanej strony. Na przykład zapytanie [link:sitab.pl] spowoduje wyświetlenie stron internetowych, zawierających linki kierujące do strony głównej Agencji SITAB. Pomiędzy operatorem „link:” a adresem URL strony internetowej nie może być spacji.

related:

Wprowadzenie operatora [related:] do zapytania spowoduje wyświetlenie listy stron podobnych do wprowadzonej do zapytania. Na przykład related:sitab.pl wyświetli listę stron podobnych do strony, którą w tej chwili przeglądasz.

info:

Zapytanie [info:] spowoduje wyświetlenie niektórych informacji o danej stronie, którymi dysponuje wyszukiwarka Google. Na przykład w wyniku zapytania [info:sitab.pl] zostaną wyświetlone informacje o stronie Agencji SITAB. Pomiędzy operatorem „info:” a adresem URL strony internetowej nie może być spacji.

define:

Zapytanie [define:] spowoduje wyświetlenie definicji wyrazów wprowadzonych po operatorze. Definicje te pochodzą z różnych źródeł online. Definicja będzie dotyczyć całej wprowadzonej frazy, czyli wszystkich wyrazów i w takiej kolejności, w jakiej zostały wpisane. Operator przydaje się do wyszukiwania definicji słów i zwrotów. Na przykład define:komórka pokaże nam strony zawierające definicję komórki.

site:

Po uwzględnieniu w zapytaniu ciągu [site:] Google ograniczy wyniki wyszukiwania do witryn z danej domeny. Na przykład zapytanie [kontakt site:sitab.pl] spowoduje wyświetlenie stron z wyrazem kontakt z witryny www.sitab.pl Zapytanie [pozycjonowanie site:pl] spowoduje wyświetlenie stron mających słowo pozycjonowanie z witryn mających przyrostek .pl. Pomiędzy operatorem „site:” a domeną nie może być spacji.

allintitle:

Po uruchomieniu zapytania z operatorem [allintitle:] Google ogranicza wyniki do tych zawierających wszystkie słowa z zapytania w tytule strony. Na przykład zapytanie [allintitle:pozycjonowanie bydgoszcz] spowoduje zwrócenie tylko takich stron, które mają w tytule zarówno „pozycjonowanie”, jak i „bydgoszcz”.
Podczas korzystania z [allintitle:] w zapytaniu nie możemy używać innych operatorów wyszukiwania. Operatora możemy używać również wyszukiwać grafiki, wtedy operator [allintitle:] znajdzie obrazy, których nazwy zawierają wyrazy podane po operatorze.

intitle:

Po uwzględnieniu w zapytaniu ciągu [intitle:] Google ograniczy wyniki wyszukiwania do dokumentów zawierających dany wyraz w tytule. Na przykład zapytanie [intitle:pozycjonowanie bydgoszcz] spowoduje zwrócenie dokumentów zawierających wyraz „pozycjonowanie” w tytule oraz wyraz „bydgoszcz” w dowolnym miejscu (tytule lub poza tytułem). Pomiędzy operatorem „intitle:” a następującym po nim wyrazem nie może być spacji.
Umieszczenie operatora [intitle:] przed każdym wyrazem zapytania da takie same wyniki, jak umieszczenie przed całym zapytaniem operatora [allintitle:]: [intitle:pozycjonowanie intitle:bydgoszcz] oznacza to samo co [allintitlepozycjonowanie bydgoszcz].

allinurl:

Jeżeli zapytanie będzie rozpoczynać się operatorem [allinurl:], Google ograniczy wyniki do stron zawierających wszystkie wyrazy zapytania w adresie URL. Na przykład zapytanie [allinurl:pozycjonowanie bydgoszcz] spowoduje zwrócenie tylko takich dokumentów, które mają w adresie URL zarówno „pozycjonowanie”, jak i „bydgoszcz”.
Należy pamiętać, że operator [allinurl:] działa na wyrazach, a nie składnikach adresów URL. Przede wszystkim ignorowana jest interpunkcja. W związku z tym zapytanie [allinurl: cd/rom] spowoduje ograniczenie wyników do stron z wyrazami „cd” i „rom” w adresie URL, ale wyrazy te nie będą musiały być w adresie rozdzielone kreską ułamkową, pisane łącznie ani w danej kolejności. Ograniczeń takich nie można obecnie narzucić.

inurl:

Po uwzględnieniu w zapytaniu ciągu [inurl:] Google ograniczy wyniki wyszukiwania do dokumentów zawierających dany wyraz w adresie URL. Na przykład zapytanie [inurl:pozycjonowanie bydgoszcz] spowoduje zwrócenie dokumentów zawierających wyraz „pozycjonowanie” w adresie URL oraz wyraz „bydgoszcz” w dowolnym miejscu (adresie lub poza adresem). Pomiędzy operatorem „inurl:” a następującym po nim wyrazem nie może być spacji.
Umieszczenie operatora „inurl:” przed każdym wyrazem zapytania da takie same wyniki, jak umieszczenie przed całym zapytaniem operatora „allinurl:”: [inurl:pozycjonowanie inurl:bydgoszcz] oznacza to samo co [allinurl: pozycjonowanie bydgoszcz].

allintext:

Po uruchomieniu zapytania z operatorem [allintext:], Google ogranicza wyniki do tych zawierających w treści wszystkie słowa zawarte w zapytaniu. Na przykład [allintext:najlepszy hotel Bydgoszcz] zwróci tylko strony, które w treści mają wyrazy „najlepszy”, „hotel” i „Bydgoszcz”.

filetype:

Jeśli użyjemy operatora [filetype:sufiks] w zapytaniu, Google ograniczy wyniki do stron, których nazwy będą się kończyć wybranym sufiksem. Na przykład [Poradnik budowlany filetype:pdf] zwróci nam wszystkie strony, które mają dokumenty pdf zawierające wskazane słowa. Możemy ograniczyć wyniki wyszukiwania między innymi do dokumentów pdf, doc, xls, txt; obrazów: png, jpb, psd, svg, itd.

inanchor:

Jeśli dołączysz [inanchor:] w zapytaniu, Google ograniczy wyniki do stron zawierających
Wyrażenie w linku prowadzącym do strony. Na przykład użycie zapytania [Restauracje inanchor:Gourmet] wyświetli strony, które zawierają linki do stron ze słowem “gourmet” i strona zawiera słowo “restauracja”

source:

Po wprowadzeniu operatora [source:] do zapytania, Google ograniczy wyniki do artykułów z źródła informacji. Przykładowo zapytanie [poland source:new_york_times] spowoduje wyświetlenie artykułów z New York Times zawierających słowo Poland.

weather:

Użycie tego operatora w zapytaniu spowoduje wyświetlenie listy stron zawierających informacje o pogodzie dla danego miasta lub regionu. Na przykład [weather:Bydgoszcz] wyświetli listę serwisów z pogodą dla Bydgoszczy.

Oprócz zaawansowanych operatorów można użyć również zaawansowanego wyszukiwania w Google dostępnego pod tym adresem: https://www.google.pl/advanced_search

Podobały Ci się te informacje?

Oceń nas!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Skomentuj