Internet będzie odgrywał w naszym życiu coraz większą rolę

5
(1)

Rozwój technologii nie zwalnia tempa. Jeszcze nie tak dawno, kiedy graliśmy w „węża” na niezniszczalnej Nokii 3310, nie uwierzylibyśmy, że za kilka lat będziemy posługiwać się smartfonami z dotykowym wyświetlaczem. Kiedy za młodu oglądało się Power Rangers, szczytem marzeń było posiadanie zegarka, przez który można się komunikować, a dziś podstawowego smartwatcha można zamówić za kilka PLN na Aliexpress. Wszechobecna nowa technologia wpływa niemal na każdy aspekt naszego życia. Odnosi się to również do naszej pracy zawodowej.

Kilkadziesiąt lat temu ludzie cieszyli się ze stałego dostępu do prądu, a kiedy po długim oczekiwaniu założono komuś w końcu telefon – radości nie było końca. Dziś brak stałego dostępu do Internetu jest dla nas czymś niezrozumiałym – mamy przecież XXI wiek! Zauważmy jednak, że wraz z nowinkami technologicznymi, rozszerza nam się lista rzeczy niezbędnych do życia.

Nie wszystko jednak do końca budzi zaufanie, w niektórych przypadkach widać nawet coraz więcej wątpliwości. Sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie i to do tego stopnia, że wielu ekspertów skłania się ku stworzeniu specjalnego organu nadzorującego, abyśmy „nie zrobili światu czegoś głupiego”. Oczywiście trudno przewidzieć skutki rozwoju sztucznej inteligencji, dlatego warto przytoczyć słowa Stephena Hawkinga:

Dzięki odpowiednim narzędziom tej nowej technologicznej rewolucji będziemy w stanie zmazać pewne szkody wyrządzone naturze przez poprzedni przewrót – industrializację. Oprócz korzyści sztuczna inteligencja przyniesie ze sobą także zagrożenia, jak potężna autonomiczna broń czy nowe sposoby ucisku mas. Spowodowałoby to zburzenie naszej ekonomii. Sztuczna inteligencja może być zarówno najlepszą, jak i najgorszą rzeczą, która kiedykolwiek przydarzyła się ludzkości.

Trwają również coraz bardziej zaawansowane badania nad sprzętem mającym odczytywać nasz nastrój, samopoczucie, stan zdrowia itd. Ciężko nawet mówić, że czytanie w myślach jest niemożliwe, bo zaraz ktoś przyjdzie i to zrobi 😉

Jedno jest jednak pewne – Internet zostanie z nami prawdopodobnie na zawsze i będzie odgrywał w naszym życiu coraz większą rolę. Można się spierać czy jest to dobre, czy to właściwa droga itd., ale obecnie ciężko jest twierdzić inaczej. Praktycznie każda firma korzysta z Internetu, a ich spora część się na nim opiera. Nie jest to przecież zaskakujące – Internet daje ogromne możliwości w usprawnianiu pracy oraz dotarciu do klienta.

Każda osoba, która zajmuje się sprzedażą, reklamą itp., musi być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Bez tej wiedzy ciężko jest odnaleźć się w zmieniającym się świecie. Dane pokazują, że tzw. cykl życia produktu z roku na rok jest coraz krótszy. Z tego względu cały czas trzeba dopracowywać techniki pracy pod coraz bardziej wymagającego klienta. Jeśli tego nie będziemy robić, to niezwykle ciężko będzie nam dotrzeć do odbiorców danego produktu lub usługi i przykuć ich uwagę.

Internet nie tylko daje nam możliwość dotarcia do klientów, ale również zbiera o nich cenne dane, które w odpowiedni sposób możemy wykorzystać. Dane analityczne to już podstawa, lecz obecnie technika potrafi badać ludzkie reakcje na przeróżne sytuacje. Często nawet nie mamy świadomości, jak wiele rzeczy pozostawiamy w sieci i jak wiele inni o nas wiedzą. W dużej wierze jednak wyręczyły nas media społecznościowe. Na Facebooku i Instagramie dzielimy się każdą chwilą, wrzucamy zdjęcia miejsc w których bywamy, osoby z którymi się spotykamy, co jemy, gdzie jemy, jakiej muzyki słuchamy itd. Dziś sami dostarczamy informacji o sobie, aby producenci mogli precyzyjniej dopasować pod nas swoje produkty i usługi.

Facebook jest naprawdę ogromną kopalnią informacji. Wystarczy wejść na grupy dyskusyjne interesujących nas grup docelowych i zobaczyć czym jeszcze się zajmują, czego potrzebują oraz czego wymagają. Co jednak najważniejsze – możemy z nimi bezpośrednio nawiązać kontakt, prowadzić dialog i zbudować więź – co jest niezwykle ważne. Kiedy poznamy swoich klientów, o wiele prościej jest nam dopasować nasz produkt lub usługę pod najnowsze trendy. Obserwując, analizując i ucząc się na bieżąco otaczającego nas świata, szybciej i lepiej dotrzemy do naszych potencjalnych klientów. Niezwykle ważny jest jednak język, którym się posługujemy. Zawsze musimy dostosować go pod konkretną grupę docelową, aby przekaz był jasny i skuteczny. Nie jest trudno dostrzec, że wraz z rozwojem nowych technologii, w zawrotnym tempie rozwija się także język, a do słownika trafiają nowe słowa, które sprawdzamy oczywiście w internetowym słowniku, a nie wydaniu książkowym 😉

Mówi się, że do 2019 roku Internet rzeczy ma być największym rynkiem urządzeń na świecie i do tego czasu ma powstać ponad 35 mld połączonych ze sobą sprzętów. Coraz większą popularnością cieszą się inteligentne domy, samochody oraz sprzęt AGD i RTV. Z każdym z urządzeń będziemy mięli kontakt przy pomocy smartfona z każdego miejsca na świecie. Na tym jednak nie koniec. Rewolucja technologiczna ma polegać również na tym, że sprzęty będą porozumiewały się wyłącznie między sobą – bez naszej ingerencji.

Niewiele osób sobie zdaje sprawę, że nawet ubiór bierze udział w internetowej rewolucji. Zaczęło to się oczywiście od takich gadżetów jak smartwatche bądź inne bransoletki. To jednak nie wszystko. Niebawem w powszechnym użyciu będą inteligentne ubrania, które reagują na nasz nastrój oraz kontrolują nasze zdrowie. Jak mamy już jakiś kontakt z rewolucją w transporcie, w bezpieczeństwie, sprzęcie domowym itd., tak chyba najważniejszą kwestią będzie właśnie zdrowie. Wydaje się, że nieuchronna jest rewolucja internetowa w służbie zdrowia. Oczywiście zapisy na stronie internetowej funkcjonują już od dawna, lecz to wszystko pójdzie znacznie dalej. Internet ma zapewnić możliwość prowadzenia zdalnej diagnostyki pacjenta. Istnieją już pompy insulinowe obsługiwane przez aplikację, więc nie jest to wcale nic nowego, ponieważ sprzęt wysyła również dane o stanie zdrowia. Dzięki temu lekarz może mieć pod kontrolą to czy pacjent rzeczywiście przestrzega jego zaleceń.

To wszystko jednak ułamek rewolucji i tego co nas czeka. Internet jest ogromną bazą wiedzy i daje niemal nieograniczone możliwości. Dzięki niemu możemy poznawać świat, rozwiązywać problemy życia codziennego oraz poszerzać wiedzę niemal na każdy temat nie wychodząc z domu. Oczywiście, Internet wiąże się również z wieloma zagrożeniami (tym zajmę się w kolejnym wpisie), więc tak jak w życiu, należy mieć się na baczności i uważać na to co się robi. Nie da się jednak nie korzystać z Internetu i nie ma sensu się przed tym bronić. Jest on przecież po to, aby ułatwić nam życie. Pamiętajmy jednak, że o ile rewolucja internetowa przynosi nam fantastyczne rozwiązania, to nie powinniśmy zapominać o tym, że prawdziwe i trwałe relacje międzyludzkie nie powstają w Internecie, lecz w świecie rzeczywistym 😉

Podobały Ci się te informacje?

Oceń nas!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Skomentuj