Agencja Interaktywna SITAB ★ Bydgoszcz ul. Stomy 2 ☎ +(48) 52 561 01 20     ★     Czynne: Poniedziałek - Piątek 9:00 - 17:00

Czy nazwa domeny ma znaczenie dla SEO?

Home - Aktualności - Czy nazwa domeny ma znaczenie dla SEO?

Czy nazwa domeny ma znaczenie dla SEO?

Przez wiele lat Agencje SEO oraz osoby rejestrujące domeny dla swoich firm toczyły niemalże bitwę, o to by kupić domenę, która zawierałaby w swojej nazwie upragnione słowa kluczowe.
Doprowadzało to często do paradoksów, można było znaleźć takie kwiatki jak “tanie-pozyczki-bez-bik-przez-internet.pl”. Takie postępowanie miało jednak swój sens, bo przez wiele lat adresy z takimi słowami kluczowymi zajmowały wyższe pozycje w wynikach wyszukiwarki. W przypadku łatwych fraz, dobra domena w połączeniu z optymalizację meta tagów, zapewniała wypozycjonowanie takiej strony praktycznie bez żadnych kosztów.

Niestety ze względu na znaczenie tego parametru, często dochodziło do nadużyć, które polegały na wykorzystywaniu domen składających się z wielu popularnych słów kluczowych, do prezentowania stron o niskiej wartości merytorycznej, będących najczęściej farmą reklam lub linków. Kolejne zmiany w algorytmie Google deprecjonowały znaczenie tego parametru dla końcowych wyników wyszukiwania, jednak pomimo coraz mniejszego znaczenia, jednak jakiś wpływ na wyniki wyszukiwania domeny EMD miały.

Całkiem niedawno w jednym z wątków na forum Google Webmaster Help
John Mueller potwierdził, że : „Nie potrzebujesz keywordów w nazwie swojej domeny. Serwisy, które nie posiadają w swoich adresach słów kluczowych, nie mają problemów ze zdobyciem wysokiej pozycji w rankingach. Zamiast skupiać się na keywordach, zalecałbym poświęcenie czasu na stworzenie serwisu najlepszego w swoim rodzaju”

Czy zakup takich domen ma jeszcze więc zatem sens? W naszej ocenie tak! Dlaczego? Po pierwsze doświadczenia Agencji SEO wskazują, że ten parametr choć ciągle traci na wartości, jednak ma ciągle wpływ na wyniki wyszukiwania. Po drugie, takie domeny mają dużą wartość dla wyszukiwarek takich jak BING oraz Yahoo i pomimo iż na rynku polskim te wyszukiwarki nie mają wielkiego udziału, warto jednak pochylić się nad ruchem jaki potrafią wygenerować dla domeny. Po trzecie, Specjaliści z Google z Matem Cutsem na czele wielokrotnie udowadniali, że ich słowa należy traktować z dużym dystansem.