Istotnie zmiany w sposobie wyszukiwania obrazów w Google Grafika

5
(45)

Praktycznie każdy z nas używa Google do wyszukiwania różnego rodzaju obrazów oraz zdjęć. Poza tym, wyszukiwarka pozwala nam filtrować wyniki pod kątem licencji – jest to bardzo wygodna funkcja. Cała wyszukiwarka grafik jest całkiem nieźle rozbudowana, co znacznie ułatwia pracę. Jak wiele osób zapewne zauważyło, Google pozbyło się jednej funkcji, za którą wielu użytkowników zapewne już tęskni.

Google Grafika umożliwia znalezienie darmowych zdjęć na swoją stronę. Wystarczy jedynie użyć właściwego filtrowania. Korzysta z tego wiele osób, które prowadzą fanpage na Facebooku lub blogi.

Jeszcze niedawno sam proces pobrania takiego zdjęcia był banalnie prosty i szybki do wykonania – kliknięcie grafiki, wybranie „pokaż obraz”, wtedy zdjęcie pojawiało się automatycznie w nowym oknie, skąd bez problemu mogliśmy pobrać plik.

Ten niezwykle istotny przycisk „pobierz obraz” został niedawno usunięty. Obecnie, aby pobrać zdjęcie, musimy wejść bezpośrednio na stronę, na której ono się znajduje. Wiąże się to z wydłużeniem czasu pobierania, ponieważ interesującą nas grafikę musimy znaleźć podczas przeglądania treści.

Dlaczego Google zdecydował się na taki krok? Bezpośrednią przyczyną jest podpisanie umowy z bankiem zdjęć Getty Images. Już od dłuższego czasu serwis ten nie był zadowolony funkcjonalności wyszukiwarki zdjęć Google, która umożliwiała w prosty sposób pobieranie zdjęć objętych prawami autorskimi. Po wdrożonych zmianach pojawia się również informacja o treści „obrazy mogą być objęte prawami autorskimi”. Warto także zaznaczyć, że zniknęła także opcja wyszukiwania przy pomocy grafiki, która pomagała znaleźć te podobne wizualnie.

Wydaje się więc, że główną przyczyną zmian jest walka z nieuczciwymi internautami, którzy bezprawnie pobierają grafiki objęte prawami autorskimi. Mimo iż czas pobrania takiego obrazka znacznie się wydłuży, to przecież ten proceder nie ustanie, a nieuczciwi internauci nadal będą kontynuować swoje praktyki. Część osób nieco się zniechęci, ale na pewno nie wyeliminuje to problemu.

Podobały Ci się te informacje?

Oceń nas!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 45

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Skomentuj